Skip to content

5 Tilden DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block99.16
Lot31.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,664
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,400
45%
Improvement Value:$229,200
55%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,755+4.0%
2024$10,344+2.3%
2023$10,108+2.0%
2022$9,909+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979