Skip to content

9 Tilden DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1979

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block99.16
Lot31.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,752
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,400
42%
Improvement Value:$256,000
58%
Total Assessment$441,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,450+4.0%
2024$11,013+2.3%
2023$10,761+2.0%
2022$10,549+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,752DeedBook 24032, Page 773Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$147,000

Property Built

Built

Year Built: 1979