Skip to content

101 Hanover RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1935

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 22, 1995

Property Information

Block99.16
Lot37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,747
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
28%
Improvement Value:$570,100
72%
Total Assessment$794,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,599+119.6%
2024$9,381+2.3%
2023$9,167+2.0%
2022$8,986+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4305, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1935