Skip to content

4 Helen CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1984

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block99.16
Lot38.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,292
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
38%
Improvement Value:$320,700
62%
Total Assessment$514,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,351+4.0%
2024$12,842+2.3%
2023$12,548+2.0%
2022$12,301+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft3,292DeedBook 23156, Page 84Recorded7/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1984