Skip to content

32 Tanglewood DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1979

Last Sale Price
$627,500
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block99.16
Lot40.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,062
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,900
44%
Improvement Value:$234,100
56%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,843+4.0%
2024$10,429+2.3%
2023$10,191+2.0%
2022$9,990+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$627,500

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 23392, Page 1338Recorded8/6/2018

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4263, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1979