Skip to content

17 Tiffany DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1966

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block99
Lot23.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,278
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,900
55%
Improvement Value:$167,600
45%
Total Assessment$374,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,715+4.0%
2024$9,344+2.3%
2023$9,130+2.0%
2022$8,951+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 23201, Page 1820Recorded9/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1966