Skip to content

23 Tiffany DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1966

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 14, 2012

Property Information

Block99
Lot23.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description1S-FB-S-2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,593
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,700
50%
Improvement Value:$218,600
50%
Total Assessment$437,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,344+4.0%
2024$10,911+2.3%
2023$10,661+2.0%
2022$10,451+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 21997, Page 1415

Property Sale

Sale
$687,500
DeedBook 6426, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1966