Skip to content

9 Nina DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1984

Last Sale Price
$444,000
Last Sale Date
Feb 17, 1998

Property Information

Block99
Lot26.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF O 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
40%
Improvement Value:$289,100
60%
Total Assessment$483,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,532+4.0%
2024$12,053+2.3%
2023$11,778+2.0%
2022$11,546+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$444,000
DeedBook 4725, Page 288

Property Sale

Sale
$363,000
DeedBook 4126, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1984