Skip to content

180 S Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2016

Property Information

Block99
Lot28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5S SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,676
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
53%
Improvement Value:$158,000
47%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+4.1%
2024$8,116+2.4%
2023$7,925+2.1%
2022$7,764+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948