Skip to content

1 Kristi DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2011

Property Information

Block99
Lot29.14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,746
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,100
32%
Improvement Value:$369,200
68%
Total Assessment$542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,067+4.0%
2024$13,530+2.3%
2023$13,221+2.0%
2022$12,961+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$364,000
DeedBook 3947, Page 261

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986