Skip to content

5 Heather DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 12, 2026

Property Information

Block99
Lot30.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,234
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,700
38%
Improvement Value:$319,600
62%
Total Assessment$515,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,367+4.0%
2024$12,857+2.3%
2023$12,563+2.0%
2022$12,316+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982