Skip to content

14 Heather DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1980

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block99
Lot30.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,321
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,700
46%
Improvement Value:$226,900
54%
Total Assessment$416,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,807+4.0%
2024$10,394+2.3%
2023$10,157+2.0%
2022$9,957+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft2,321DeedBook 23220, Page 598Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 21774, Page 577

Property Sale

Sale
$365,000

Property Built

Built

Year Built: 1980