Skip to content

119 Timber Hill DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1983

Last Sale Price
$718,000
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block99
Lot40.18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,013
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,800
39%
Improvement Value:$292,100
61%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,423+4.0%
2024$11,949+2.3%
2023$11,676+4.3%
2022$11,196+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$718,000
Sq Ft3,013DeedBook 23974, Page 757Recorded12/21/2020

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3910, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1983