Skip to content

146 Timber Hill DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1986

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block99
Lot40.29
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L G
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,718
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,600
43%
Improvement Value:$258,000
57%
Total Assessment$452,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,740+4.0%
2024$11,292+2.3%
2023$11,034+2.0%
2022$10,817+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft2,718DeedBook 23889, Page 1526Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986