Skip to content

53 Timber Hill DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1978

Last Sale Date
Jun 29, 1981

Property Information

Block99
Lot43.18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF S 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,900
46%
Improvement Value:$212,100
54%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+4.0%
2024$9,880+2.3%
2023$9,654+2.0%
2022$9,464+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978