Skip to content

6 Lauretta CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1986

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block99
Lot49.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
39%
Improvement Value:$285,500
61%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,218+4.0%
2024$11,751+2.3%
2023$11,483+2.0%
2022$11,257+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$428,000
DeedBook 4816, Page 290

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986