Skip to content

17 Anita DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1986

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 26, 2012

Property Information

Block99
Lot49.14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,864
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
39%
Improvement Value:$294,200
61%
Total Assessment$480,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,462+4.0%
2024$11,986+2.3%
2023$11,712+2.0%
2022$11,482+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 22164, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1986