Skip to content

25 Anita DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1989

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block99
Lot49.18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,827
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
31%
Improvement Value:$410,400
69%
Total Assessment$593,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,382+4.0%
2024$14,795+2.3%
2023$14,457+2.0%
2022$14,173+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$970,000
Sq Ft3,827DeedBook 24509, Page 1638Recorded10/13/2022

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1989