Skip to content

27 Anita DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1996

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
May 30, 1996

Property Information

Block99
Lot49.19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,512
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,400
33%
Improvement Value:$378,400
67%
Total Assessment$564,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,401+4.0%
2024$13,842+2.4%
2023$13,520+2.0%
2022$13,249+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 4390, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1996