Skip to content

5 Marhill CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1988

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Apr 18, 1988

Property Information

Block99
Lot49.28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
39%
Improvement Value:$283,300
61%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,070+4.0%
2024$11,609+2.3%
2023$11,344+2.0%
2022$11,121+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988