Skip to content

9 Hanover RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1973

Last Sale Date
Oct 8, 2004

Property Information

Block99
Lot54
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF S AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
46%
Improvement Value:$196,200
54%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,117+4.1%
2024$8,759+2.4%
2023$8,554+2.1%
2022$8,380+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6209, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1973