Skip to content

23 Farinella DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1983
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$18,050,000
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block99
Lot7.04

Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage3.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,014,000
34%
Improvement Value:$1,980,900
66%
Total Assessment$2,994,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$78,886+3.9%
2024$75,921+2.3%
2023$74,214+2.0%
2022$72,776+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$18,050,000
DeedBook 24840, Page 1610Recorded11/20/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$12,800,000
DeedBook 24415, Page 1160

Property Sale

Sale
$4,325,000
DeedBook 21705, Page 1674

Property Sale

Sale
$414,015
DeedBook 4878, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1983