Skip to content

13 Westminster Dr

Montville, NJ 07045

Built 1966

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block125.11
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39-1

Building Details

Building Class17
Description2SF G2 P
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,503
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
46%
Improvement Value:$285,700
54%
Total Assessment$531,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,191+2.1%
2024$13,893+3.1%
2023$13,473+2.1%
2022$13,202+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From: MASANKO, GENADIJ/MARIA S

To: CATTO, ISKENDER H/SANDRA A

Sq Ft2,503DeedBook 22542, Page 1776Recorded6/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1966