Skip to content

5 Montgomery Ave

Montville, NJ 07045

Built 1966

Last Sale Date
Sep 30, 1992

Property Information

Block125.12
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39-1

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,172
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,000
53%
Improvement Value:$219,200
47%
Total Assessment$466,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,443+2.1%
2024$12,182+3.1%
2023$11,814+2.1%
2022$11,576+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

Property Built

Built

Year Built: 1966