Skip to content

25 Montgomery Ave

Montville, NJ 07045

Built 1966

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Jun 26, 2016

Property Information

Block125.13
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage4,072
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,500
43%
Improvement Value:$336,200
57%
Total Assessment$586,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,659+2.1%
2024$15,330+3.1%
2023$14,867+2.1%
2022$14,568+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft4,072DeedBook 22941, Page 1657Recorded7/12/2016

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4465, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1966