Skip to content

34 Sunset Ct

Montville, NJ 07045

Built 1985

Last Sale Price
$507,500
Last Sale Date
Aug 18, 1995

Property Information

Block125.13
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF G3
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage4,086
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,100
40%
Improvement Value:$422,400
60%
Total Assessment$703,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,776+2.1%
2024$18,382+3.1%
2023$17,827+2.1%
2022$17,468+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$507,500
DeedBook 4241, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1985