Skip to content

4 Sunset Ct

Montville, NJ 07045

Built 1966

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 11, 2000

Property Information

Block125.13
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage3,624
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
34%
Improvement Value:$469,300
66%
Total Assessment$715,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,091+2.1%
2024$18,691+3.1%
2023$18,126+2.1%
2022$17,761+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5242, Page 129

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 4613, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1966