Skip to content

165 Pine Brook Rd

Montville, NJ 07045

Built 1959

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Aug 7, 2012

Property Information

Block125.2
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39.2

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,156
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,900
41%
Improvement Value:$301,200
59%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,721+2.1%
2024$13,433+45.0%
2023$9,262+2.1%
2022$9,075+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 22120, Page 1049

Property Built

Built

Year Built: 1959