Skip to content

9 Stephen Dr

Montville, NJ 07045

Built 1960

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block125.2
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39.2

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage1,284
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
65%
Improvement Value:$120,100
35%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,211+2.1%
2024$9,017+3.1%
2023$8,745+2.1%
2022$8,569+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000

From: BOHACIK, ELIZABETH

To: WERTHEIMER, BRIAN

Sq Ft1,284DeedBook 23149, Page 1515Recorded6/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960