Skip to content

1 Crest Ter

Montville, NJ 07045

Built 1961

Last Sale Price
$633,000
Last Sale Date
Feb 15, 2006

Property Information

Block125.2
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page39.2

Building Details

Building Class16
Description1SF G2 P
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage1,612
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,500
55%
Improvement Value:$190,300
45%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,178+2.1%
2024$10,943+3.1%
2023$10,612+2.1%
2022$10,399+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$633,000
DeedBook 6571, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1961