Skip to content

8 Tara Ln

Montville, NJ 07045

Built 1956

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block128
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage1,814
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,600
66%
Improvement Value:$110,900
34%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,661+2.1%
2024$8,479+3.1%
2023$8,223+2.1%
2022$8,057+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,814DeedBook 24249, Page 90Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 21998, Page 1606

Property Built

Built

Year Built: 1956