Skip to content

36 Foremost Mt Rd

Towaco, NJ 07082

Built 1967

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 30, 1993

Property Information

Block130
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,324
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,900
48%
Improvement Value:$238,700
52%
Total Assessment$458,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,240+2.1%
2024$11,983+3.1%
2023$11,621+2.1%
2022$11,387+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3911, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1967