Skip to content

9 Green Meadows Rd

Montville, NJ 07045

Built 1955

Last Sale Price
$97,450
Last Sale Date
Jan 26, 1999

Property Information

Block138
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,756
Acreage2.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
57%
Improvement Value:$217,300
43%
Total Assessment$505,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,446+2.1%
2024$13,163+3.2%
2023$12,759+2.1%
2022$12,491+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$97,450
DeedBook 4919, Page 352

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3914, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1955