Skip to content

13 Brittany Rd

Montville, NJ 07045

Built 1970

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 24, 1993

Property Information

Block139.2
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage3,416
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
43%
Improvement Value:$331,200
57%
Total Assessment$581,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,468+2.1%
2024$15,143+3.2%
2023$14,678+2.1%
2022$14,370+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3795, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1970