Skip to content

6 Cambray Rd

Montville, NJ 07045

Built 1971

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 28, 1991

Property Information

Block139.4
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page44-2

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,505
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
46%
Improvement Value:$287,400
54%
Total Assessment$532,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,167+2.1%
2024$13,869+3.2%
2023$13,443+2.1%
2022$13,161+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3509, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1971