Skip to content

9 Avalon Dr

Montville, NJ 07045

Built 1977

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block141.3
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page44.4

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,735
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,500
46%
Improvement Value:$294,600
54%
Total Assessment$545,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,505+2.1%
2024$14,200+3.2%
2023$13,764+2.1%
2022$13,475+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977