Skip to content

10 Crane Dr

Pine Brook, NJ 07058

Built 1967

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block141
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,172
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
52%
Improvement Value:$204,500
48%
Total Assessment$424,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,296+2.2%
2024$11,058+3.2%
2023$10,719+2.1%
2022$10,494+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft2,172DeedBook 24623, Page 1551Recorded7/7/2023

Property Sale

Sale
$547,000

From: PAN, YU-CHING & YUAN-CHUAN

To: JIANG, ZHUO & ZHAO, HUI

Sq Ft2,172DeedBook 22744, Page 1147Recorded7/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1967