Skip to content

39 Hilldale Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block144
Lot7.1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,608
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,300
47%
Improvement Value:$255,500
53%
Total Assessment$485,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,927+2.1%
2024$12,655+3.2%
2023$12,266+2.1%
2022$12,009+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 2975, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1973