Skip to content

23 Crescent Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1960

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block146
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,116
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,800
54%
Improvement Value:$190,800
46%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,979+2.1%
2024$10,748+3.2%
2023$10,418+2.1%
2022$10,199+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960