Skip to content

33 Manchester Way

Pine Brook, NJ 07058

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2016

Property Information

Block149.2
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,722
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
44%
Improvement Value:$263,600
56%
Total Assessment$472,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,326+2.2%
2024$12,061+3.2%
2023$11,683+2.2%
2022$11,433+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 2930, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1966