Skip to content

3 Normandy Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1965

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block149.5
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49-1

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,278
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
47%
Improvement Value:$235,600
53%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,868+2.1%
2024$11,618+3.2%
2023$11,262+2.1%
2022$11,025+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,278DeedBook 24496, Page 1349Recorded9/22/2022

Property Sale

Sale
$291,000
DeedBook 4293, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1965