Skip to content

5 Normandy Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block149.5
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class16
Description1SF G2 P
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,218
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,500
49%
Improvement Value:$218,100
51%
Total Assessment$427,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,378+2.1%
2024$11,139+5.6%
2023$10,547+2.2%
2022$10,320+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965