Skip to content

21 Walnut Dr

Pine Brook, NJ 07058

Built 1960

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block149
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage1,828
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
59%
Improvement Value:$158,000
41%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,258+2.1%
2024$10,042+3.2%
2023$9,734+2.1%
2022$9,530+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960