Skip to content

23 Bogert Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1961

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Jun 28, 1996

Property Information

Block150
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage1,792
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,100
52%
Improvement Value:$202,600
48%
Total Assessment$423,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,275+2.2%
2024$11,037+3.2%
2023$10,698+2.1%
2022$10,474+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 4399, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1961