Skip to content

2 Birch Pl

Pine Brook, NJ 07058

Built 1958

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block151
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class18
Description1SB G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage4,246
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,500
30%
Improvement Value:$575,300
70%
Total Assessment$818,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,788+2.1%
2024$21,330+3.2%
2023$20,675+2.1%
2022$20,241+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,475,000
Sq Ft4,246DeedBook 24705, Page 212Recorded1/18/2024

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 20846, Page 1746

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4755, Page 263

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4101, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1958