Skip to content

63 Gathering Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1978

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block151
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage2,892
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,000
40%
Improvement Value:$334,600
60%
Total Assessment$557,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,838+2.2%
2024$14,525+3.2%
2023$14,079+2.1%
2022$13,784+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978