Skip to content

65 Gathering Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block151
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage3,300
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,000
35%
Improvement Value:$408,400
65%
Total Assessment$631,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,802+2.2%
2024$16,448+3.2%
2023$15,943+2.1%
2022$15,608+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 21385, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1978