Skip to content

20 Garrity Ter

Pine Brook, NJ 07058

Built 1986

Last Sale Price
$1,280,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block151
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF G3 P
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage5,196
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,900
35%
Improvement Value:$557,000
65%
Total Assessment$853,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,722+2.1%
2024$22,244+3.2%
2023$21,561+2.1%
2022$21,108+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,280,000
Sq Ft5,196DeedBook 24504, Page 148Recorded10/5/2022

Property Sale

SaleMulti
$1,240,000
DeedBook 20871, Page 787

Property Sale

SaleMulti
$1,110,000
DeedBook 6178, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$930,000
DeedBook 5296, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1986