Skip to content

12 Garrity Ter

Pine Brook, NJ 07058

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2026

Property Information

Block151
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF G2 P
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage4,280
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,000
35%
Improvement Value:$516,400
65%
Total Assessment$789,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,006+2.2%
2024$20,564+3.2%
2023$19,932+2.1%
2022$19,514+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft4,280DeedBook 23485, Page 240Recorded1/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1985