Skip to content

4 Bogert Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1957

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block153
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1SB G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,018
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
48%
Improvement Value:$242,000
52%
Total Assessment$467,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,427+2.2%
2024$12,165+3.2%
2023$11,792+2.1%
2022$11,544+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 22462, Page 493Recorded12/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1957